در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
سيستم تشخيص چهره
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :faratechno
تاريخ: 1396/7/6  ساعت: ۰۸

شايد برايتان جالب باشد همان گونه كه سيستم هاي تشخيص چهره در دستگاه حضور و غياب طرفدار زيادي به دليل راحتي كار و دقت بالا پيدا كرده است،در اين روز ها كاربرد مشابهي البته براي قفل گوشي ها دارد.امروز با ما همراه باشيد تا با دقت سنسور هاي هاي تشخيص چهره در گوشي موبايل و عملكرد آن بيشتر آشنا شويم.

به احتمال زياد شما نيز به اين موضوع در اين روز ها پي برديد كه چند وقتي است گوشي ‌هاي سري جديد كه داراي سيستم تشخيص چهره هستند هياهوي بالايي را در بازار پررقابت گوشي ‌هاي موبايل براي طرفداران تكنولوژي هاي جديد به‌ پا كرده‌ است. اخيرا كمپاني اپل نيز با رونمايي از iPhone X كه به نوع خلاقانه تري از اين سيستم كه به فيس آي دي معروف است نيز استفاده كرده است تا با اين كار آيفون ايكس را با دقت بالاي اين نوع سنسور، در بين ديگر مدل ها متمايز كند.

سيستم فيس آي دي (FaceID)

اين سيستم نسبتا جديد در زمينه گوشي ‌هاي هوشمند كه البته قبل از آن در دستگاه حضور غياب و ديگر وسيله ها كاربرد فراواني داشت با وجود جذابيت فراوان هنوز نتوانسته كاربران زيادي را به خود جذب كند، اما كمپاني اپل مدعي اين موضوع است كه در طراحي و ساخت فيس ‌آي ‌دي در گوشي iPhone X توانسته بر مشكلاتي كه از گسترش استفاده از سيستم‌ هاي تشخيص هويت برپايه ي زيست‌ سنجي انجام شده است جلوگيري كند.

با توجه به توضيحاتي كه كمپاني اپل ذكر كرده، FaceID با پرتاب بيش از ۳۰هزار نقطه اشعه فروسرخ به‌ سمت چهره شخص از جزئيات صورت يك الگوي كامل بر مي دارد و نقشه ‌برداري دقيق انجام مي‌دهد و سپس نقشه به ‌دست ‌آمده را با بهره‌گيري از دوربين فروسرخ TrueDepth و همچنين ريز پردازنده فوق ‌قدرتمندي كه در آيفون ايكس در نظر گرفته شده است، تجزيه ‌و تحليل مي‌كند.

با توجه به موضوع پيشرفت سريع سامانه‌هاي موبايلي تشخيص چهره در سال ‌هاي گذشته ، هنوز هم عده‌اي از پژوهشگران و هكر هاي اين حيطه ي كاري بر اين باورند كه سامانه ‌هايي از قبيل فيس ‌آي‌ دي نمي‌توانند امنيت قابل اعتمادي داشته باشند. همين امسال بود كه هكرها توانستند امنيت اسكنر تشخيص چهره گوشي GLEXY S8را تنها در مدت كوتاهي پس از عرضه زير سوال ببرند. آن ها به راحتي نشان دادند كه با قرار دادن تصوير همان شخص در مقابل لنز دوربين در اين گوشي موبايل قابل رمزگشايي است كه اين موضوع را نقشه‌ برداري سه‌ بعدي فيس ‌آي ‌دي تا حدي زيادي برطرف كرده است، اما تجربه نشان داده است سيستم ‌هاي تشخيص چهره گوشي هاي موبايل معمولا در شرايط نوري متفاوت يا از زواياي مختلف قادر به شناسايي چهره كاربر نيستند و هرقدر هم كه اپل در موضوع امنيت گوشي‌هاي هوشمند خود ادعاي بسيار زيادي داشته باشد، باز هم دور از انتظار نيست كه هكرهاي خبره بتوانند معتبرترين سيستم‌هاي امنيتي را دور بزنند.

عملكرد سيستم تشخيص چهره آيفون چگونه است؟

طريقه ي عملكرد سيستم فيس ‌آي ‌دي به اين گونه است كه هنگام اسكن چهره از شخص مي‌ خواهد صورت را به طرفين بچرخاند تا الگوريتم ‌هاي يادگيري ماشيني گوشي بتوانند جزئيات كامل و دقيق چهره را از زاويه هاي گوناگون بررسي كرده و نقشه سه ‌بعدي دقيق ‌تري توليد كنند. پس از تهيه و ذخيره‌سازي اين نقشه، فيس ‌آي‌ دي حتي قادر خواهد بود هويت كاربر را در تاريكي با استفاده از مادون قرمز شناسايي كند.

نكته ي جالب‌ اين است كه تراشه جديد BionicA11 در اين گوشي قادر به اجراي الگوريتم ‌هاي جديد ‌تري است كه تغييرات ظاهري كاربر مثل عينك، كلاه و ريش و سبيل يا آرايش صورت براي بانوان را با دقت بالا شناسايي مي‌كند.در صورتي كه در مدل هاي قديمي دستگاه حضور غياب تشخيص چهره اين موضوع به درستي عمل نمي كرد
البته فيليپ شيلر كه يكي از مديران شركت اپل است در مورد سيستم تشخيص چهره چنين مي گويد كه درصورت بسته‌ بودن چشم‌ ها يا عدم قرارگيري درست در مقابل دوربين، اين سيستم عمل نخواهد كرد.

:
برچسب‌ها:

[ ]